Błędne Skały

Duch Gór zwany też Rzepiórem czy Liczyrzepą to legendarna postać tego regionu. Podobno to on stworzył słynne nie tylko w regionie Błędne Skały w obecnym Parku Narodowym Gór Stołowych.

Dla miłośników pieszych wycieczek to doskonały cel każdej wyprawy. Piaskowcowe grzyby, maczugi i skalne labirynty robią oszałamiające wrażenie – niekiedy trzeba się wręcz przeciskać między ścianami o wysokości do 8 m. Przejścia miejscami są naprawdę ciasne i mają ledwie kilkadziesiąt centymetrów szerokości. Trzeba też pamiętać, że na trasie turystycznej, przewidzianej na ok. 30 minut, ruch jest jednokierunkowy, więc zawrócić trudno.

Chyba, że zboczysz ze szlaku i wtedy możesz naprawdę się zgubić. Bajkową atmosferę tego miejsca docenili twórcy filmowi i dlatego powstało tu kilka scen do kultowych filmów takich jak słynne „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Wiele skał ma własne nazwy np.: “Skalne Siodło”, “Kurza Stopka”, “Labirynt”, “Tunel”, “Wielka Sala”. W pobliżu Błędnych Skał znajduje się “Głaz Trzech Krzyży”. To w pełni magiczne nazwy oddające urok miejsca. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną o niepowtarzalnym uroku, którą zwiedzając często dosłownie przeciskamy się pomiędzy skałami wąskimi szczelinami. Wysokość korytarzy waha się w granicach 6-8 m, szerokość jest różna – miejscami wynosi tylko kilkadziesiąt centymetrów.

Leave a Reply

Your email address will not be published.