Frankenstein w krzywej wieży

Przy okazji zwiedzania kopalni Złoty Stok, zobacz, jak niedaleko znaleźć następną niesamowitą atrakcję okolicy.

Słynna na cały region Krzywa Wieża Frankensteina jest położona ok. 20 km od kopalni Złoty Stok. Zwana polską piską krzywą wieżą jest wysoka na 34 m, a odchylenie od pionu wynosi 2 m. Atrakcją jest miejscowe podanie, które głosi, że w XIX widniał na niej napis, że budynek został wystawiony krzywo z rozmysłem. Wszyscy czekali na dopisek dlaczego zdecydował się na krzywą wieżę, ale bez skutku.

Cóż, dziwactwo artysty. Smaczku sytuacji dodaje fakt, że krzywa wieża jest postawiona w Ząbkowicach Śląskich, a Frankenstein to dawna nazwa miasteczka. Na początku XVII w. lokalną społecznością wstrząsnęła mroczna afera. Miejscowi grabarze podobno bezcześcili zwłoki. Stąd wzięły się wszystkie niesamowite opowieści oraz mroczna atmosfera otaczająca miasto. Jest wielce prawdopodobne, że właśnie te wydarzenia były kanwą powieści Mary Shelley „ Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz”.

To najbardziej chwytliwa powieść o potworach w historii, która wzięła swoją nazwę od małego, polskiego miasteczka. Możesz również wziąć udział w coroczny festiwalu „Weekend z Frankensteinem” i będzie to niezapomniane przeżycie wakacyjne, tak odmienne od zwykłych, w których regularnie bierzemy udział.

Leave a Reply

Your email address will not be published.