Kaplica Czaszek w Czermnej

Miejsce wywiera piorunujące wrażenie. Gęsia skórka pojawia się na rękach – nie wiadomo, czy to ze względu na różnice temperatury, czy fakt, że dookoła nas znajduje się kilka tysięcy ludzkich czaszek pochodzących z XVIII w.

Wszystkie ściany niewielkiej kaplicy szczelnie wypełnione są czaszkami, a z sufitu dodatkowo zwisają piszczele. To jedyne takie miejsce w Polsce, a jedno z trzech w Europie. Tej kaplicy nie należy nazywać atrakcją turystyczną Dolnego Śląska, lecz zdecydowanie warto odwiedzić. Wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys) szczątków ludzi. Kaplica wybudowana została w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka , któremu budowa kaplicy , zbieranie szczątków , dezynfekcja i impregnacja oraz układanie szczątków zajęły osiem lat…

Kaplica jest wyjątkowym obrazem przemijalności i kruchości człowieka w której spotkały się szczątki dawnych rodzin , przyjaciół i wrogów. Raz w roku o północy z 14 na 15 sierpnia odprawia się w Kaplicy Czaszek mszę św. za wszystkich którzy w niej spoczywają oraz za wszystkich którzy umarli na wskutek chorób lub w wyniku nieszczęśliwych wypadków.

Leave a Reply

Your email address will not be published.