Kościół Pokoju w Świdnicy

Niewiele osób wie o tym miejscu. Sama odkryłam tę atrakcję Dolnego Śląska zaledwie kilka lat temu. Kościół Pokoju w Świdnicy to perełka Dolnego Śląska wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO (dla zainteresowanych warto również odwiedzić Kościół Pokoju w Jaworze).

To zwarta bryła powstała przy użyciu techniki szachulcu: drewniana, szkieletowa konstrukcja wypełniona mieszanką gliny, piasku, sieczki, trocin i słomy. Wszystko miało być nietrwałe, a cała budowla miała trwać krócej niż rok. Tak trudne do spełnienia warunki postawił cesarz Ferdynand III Habsburg, na którym wymuszono wydanie zezwolenia na budowę kościoła dla luteran po wojnie trzydziestoletniej.

Z zewnątrz wygląda zupełnie zwyczajnie, jednak po wejściu do środka dzieje się magia. Niesamowite kolory, zdobienia, ornamenty i przede wszystkim przepiękne malowidła praktycznie na każdej wolnej powierzchni. Po prostu można zaniemówić z wrażenia i nie ma w tym ani krzty przesady.

Pomyślcie sobie teraz, że w tak przepięknych wnętrzach, od 19 lat odbywa się Festiwal Bachowski Świdnica. Zbierając materiały do tego artykułu, mieliśmy olbrzymią przyjemność uczestniczyć w koncercie inauguracyjnym festiwalu. Magiczne nuty, magiczne dźwięki, magiczna atmosfera – po prostu magiczne wydarzenie, które warto wpisać do swojego kalendarza.

Leave a Reply

Your email address will not be published.