Nowe życie starej kopalni w Wałbrzychu

W pierwszym górniczym mieście Wałbrzych władze miasta w Polsce tchnęły nowe życie w starą kopalnię w formie centrum sztuki i kompleksu współczesnej nauki.

Szczegółowy program adaptacyjnego ponownego wykorzystania kopalni został wdrożony w celu budowy kompleksu kulturowego na terenie starej kopalni, 4-hektarowego terenu z 16 budynkami, które kiedyś funkcjonowały jako kopalnie.

Transformacja starej kopalni w Wałbrzychu

Najnowszy schemat transformacji starej kopalni został opracowany przez pracownię architektoniczną, wdrożone również zostały prace nad drugim etapem projektu. Główny plan obejmuje również Centrum Ceramiki, Muzeum Przyszłości, Muzeum Węgla i Górnictwa oraz Muzeum Geologii.

Stara Kopalnia, jest jedną z najlepiej zachowanych budowli tego typu na Dolnym Śląsku i choć niektóre z nich są chronione przez konserwatora zabytków, zespół projektowy postanowił również odrestaurować również i te. Uderzającym tego przykładem są prace nad zawalonym budynkiem byłego szybu kopalni, który został pokryty siatkową strukturą cynku, tytanu i stali i wzniósł się ponad inne budynki. Tymczasowe wystawy tematyczne odbywają się dzisiaj, dostarczając zwiedzającym wiele informacji o pochodzeniu tego kompleksu. Jak wygląda wycieczka do środka ziemi i ile pyłu znajduje się na ubraniu górnika? Każdy może się dowiedzieć o tym i innych ciekawostkach z życia kopalni odwiedzając odrestaurowany kompleks.

Leave a Reply

Your email address will not be published.