Wałbrzych i jego okolice – miasto ciekawe turystycznie

Przyjazd do Wałbrzycha jest bardzo dobrą decyzją. Dlaczego? Kiedyś to miasto słynęło z posiadania działającej kopalni węgla kamiennego, zatrudniającej nawet kilka tysięcy osób z okolicy.

Wiadomo, że po jej zamknięciu duża część tych osób nie miała zatrudnienia przez jakiś czas. Obecnie Wałbrzych wydaje się być już nieco innym miastem, nastawionym trochę na turystykę i nowoczesność. Co więc proponuje przyjezdnym turystom i poszukiwaczom przygód?

Książ – atrakcja numer jeden

Oczywiście nie sposób być w Wałbrzychu i nie odwiedzić tego znanego Zamku. Trzeci co do wielkości w Polsce zaraz po Zamku w Malborku i na Wawelu, obecnie jest miejscem oferującym naprawdę ciekawą formę zwiedzania. Są tu organizowane Festiwale Kwiatów, słynne już niemal na całą Europę, nocne zwiedzanie dla odważnych i wytrwałych oraz różnego rodzaju projekcje, warsztaty, spotkania itp. Dla tych, którym nie wystarczy zwiedzanie nad powierzchnią ziemi, Zamek oferuje Podziemia. To pół kilometrowa trasa sięgająca swoją historią zdarzeń z II wojny światowej. Wiele z tych korytarzy nie zostało jeszcze odkrytych, a według zapisów jest ich nawet 3200m2.

Stara Kopalnia Centrum Nauki i Kultury

Jeśli Wałbrzych to i Kopalnia, ale w nowej odsłonie. W miejscu Kopalni „Julia” w 2015r. oddano do użyteczności zrewitalizowaną infrastrukturę, która kiedyś służyła wydobyciu węgla. Obecnie jest to centrum kulturalne regionu. Odbywają się tu koncerty, spektakle, spotkania, wystawy na naprawdę wysokim poziomie. Możemy wybrać z oferty Galerię Sztuki, Muzeum Przemysłu i Techniki oraz zbiorów ceramiki. Stara Kopalnia oferuje także tradycyjne zwiedzanie i zaskakujące rozwiązanie, jakim są noclegi. Jak widać w Wałbrzychu nie można się nudzić.

Leave a Reply

Your email address will not be published.