Wałbrzych – miasto pełne atrakcji

Zapraszamy do Wałbrzycha, słynącego nie tylko z kopalni, ale także z porcelany, płótna i tajemniczego zamku Książ. Wałbrzych to malownicze miasteczko leżące na zboczach Sudetów, które często kojarzone jest wyłącznie z kopalniami węgla i górnictwem.

Tajemniczy złoty pociąg

Kilka lat temu znów zaczęło być głośno o Wałbrzychu – w związku z poszukiwaniami, a nawet możliwym odkryciem sensacyjnego pociągu ze złotem Hitlera. Tak zwany Złoty Pociąg Wałbrzych kojarzy się z lokalną legendą o hitlerowskim pociągu pełnym broni, maszyn przemysłowych i złota z okupowanych terenów, który został pochowany w podziemnym tunelu na Dolnym Śląsku w styczniu 1945 r. okazuje się również, że gdzieś w mieście ukryto około 215 kg biżuterii zebranej przez mieszkańców miasta z obawy przed najazdem Armii Czerwonej. Skarb nie został jeszcze znaleziony, więc każdy, kto przybywa do Wałbrzycha, może być szczęściarzem, który w końcu znajdzie to cenne znalezisko.

Długa historia miasta jest również nierozerwalnie związana z produkcją lnu i porcelany

Fabryka „ Krzysztof” to najstarsza fabryka na Dolnym Śląsku, założona w 1831 roku przez Carla Christera, dekoratora porcelany z Turyngii. Obecny Wałbrzych nosił wówczas nazwę Waldenburg, a fabryka porcelany była znana jako Krister Porzellan Manufaktur. W połowie XIX wieku była wiodącym przedsiębiorstwem do produkcji porcelany w Europie, sprzedawała swoje produkty nawet do Ameryki Północnej. Podczas II wojny światowej zakład nadal działał przy użyciu pracy przymusowej robotników przymusowych i jeńców wojennych. Fabryka istnieje i działa do dziś. Teraz Wałbrzyska porcelana słynie z nowoczesnych form powstałych we współpracy z wiodącymi projektantami, ilustratorami i artystami. Od 1936 r. „Porcelana Krzysztof”, tak nazywa się dziś, nieprzerwanie produkuje najlepiej sprzedającą się porcelanę.

Leave a Reply

Your email address will not be published.