Wałbrzych, miasto tajemnic

Stare niemieckie miasto Waldenburg, po wojnie nowe polski Wałbrzych, znajduje się w środkowej części Sudetów. Otacza go atmosfera tajemnic wojskowych: według plotek w okolicach Wałbrzycha znajduje się złoty pociąg ze skarbami III Rzeszy.

W 2015 r. Pojawili się tu pewni siebie poszukiwacze skarbów, twierdząc, że wiedzą, gdzie naprawdę jest pociąg i są gotowi udostępnić te informacje władzom w odniesieniu do znalezionych skarbów. W związku z tym w Polsce rozpoczęła się prawdziwa gorączka złota, szeroko opisywana w mediach. Jednak wyszukiwanie nie powiodło się. Ale fakt, że cały Dolny Śląsk znajduje się w nazistowskich bunkrach i podziemnych tunelach, jest niepodważalnym faktem. Dlatego można tylko zgadywać, co może tam być ukryte.

Historia Wałbrzycha

Wałbrzych został założony w 1305 r., Uzyskał status miasta około 1400 r. W szczytowym okresie miasto znajdowało się w XIX wieku, właśnie w tym czasie przemysł zaczął się znacznie rozwijać, głównie wydobywając węgiel. Niedaleko miasta znajduje się miasto praktycznie połączone z nim, o nazwie Szczawno-Zdrój, to właśnie tam latem 1847 roku Belinsky napisał swój słynny list „List do Gogola”. W latach 1975–1998 miasto było częścią województwa wałbrzyskiego. Po reformie administracyjnej od 1 stycznia 2003 r. Miasto było centrum powiatowym powiatu wałbrzyskiego, a także największym miastem o statusie centrum powiatu. To bardzo malownicze miasto. Pod względem wielkości miasto zajmuje drugie miejsce w województwie dolno-śląskim. Połowę miasta zajmują zielone lasy i łąki, co sprawia, że jest to wspaniałe miejsce do wypoczynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.