Wałbrzych, miasto w Sudetach

Wałbrzych leży w Polsce, w województwie śląskim. To jedno z najstarszych i najważniejszych polskich miast.

Wałbrzych podczas swojej długiej historii bardzo często przechodził z rąk do rąk. Początkowo rządzili nimi książęta polscy. Czescy królowie to Węgrzy. Potem Prusy i znów Polska. Jednocześnie miasto było miejscem niemal wszystkich wojen europejskich – od bitew husyckich po II wojnę światową.

Plac Grunwaldzki

Do początku XIX wieku Wałbrzych był feudalnym miastem saksońskiej rodziny Hochberg. Gdy król Prus anulował prywatne miasta, Wałbrzych otrzymał status miasta samorządowego. Gdy Wałbrzych był częścią Prus, miasto nazywało się Waldenburg i dopiero po zakończeniu II wojny światowej miasto powróciło do polskiej nazwy. W XIX wieku miasto było centrum wydobycia węgla w regionie. Nad miastem wzniósł się las fabrycznych kominów, a powietrze w Wałbrzychu nie było dość czyste, pomimo wysokości pół kilometra nad poziomem morza. Jednak dziś miasto znów jest przyjazne dla środowiska.


Ratusz, zabytki miasta

Historyczne centrum miasta znajduje się w starej części rynku. Mieszkańcy Wałbrzycha próbowali przywrócić centrum miasta w średniowieczu. Odnowiono fontannę, wokół której posadzono drzewa. Jedyną rzeczą, która została zburzona, był Ratusz (nowy znajduje się na placu Magistratskaya), a także pomnik króla Fryderyka III. Ale wokół rynku zachowały się stare domy.

Uzdrowisko Szczawno zdrój

Uzdrowisko Schadno-Zdrój przylega do Wałbrzycha. Od czasów starożytnych tutejsi mieszkańcy korzystali z leczniczych właściwości wód kurortu, jednak kiedy lekarz rodziny Hochberg Kaspar Schwenkeldt zwrócił uwagę na lecznicze właściwości wód, zaczęły się zupełnie nowe czasy dla ośrodka. Wkrótce Szczawno Zdrój znalazło się na liście śląskich uzdrowisk, które zostały zorganizowane na zamówienie króla Prus.

Leave a Reply

Your email address will not be published.