Wałbrzych – Zamek Książ

Wałbrzych to niewielkie miasto położone na Dolnym Śląsku, które wbrew pozorom ma bardzo dużo do zaoferowania.

Chociaż z pewnością nie leży na turystycznej mapie, to okolica jest bardzo ciekawa. Dolny Śląsk przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom historii.

Najważniejszy zabytek w Wałbrzychu – Zamek Książ

Zamek Książ to jeden z najważniejszych i najpopularniejszych zabytków w okolicy. Z zewnątrz robi naprawdę duże wrażenie i choć po wojnie został ograbiony, w związku z tym większość cennych rzeczy została wywieziona to mimo wszystko nadal zachwyca. Niektóre części zamku można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem i warto wykupić sobie taką wycieczkę. Na uwagę zasługują podziemia zamku na głębokości 50 metrów, gdzie znajduje się turystyczna półkilometrowa trasa, podczas której można posłuchać o historii zamku, ale również podziwiać podziemia pod względem geologicznym.

To dobra okazja, żeby zapoznać się z historią i tajemnicami podziemi. Warto zobaczyć także Mauzoleum rodu Hochbergów, co można zrobić bez przewodnika. Jest to grobowa kaplica rodu, w której wieczny odpoczynek znalazł między innymi Jan Henryk XI, jego dwie żony oraz córka. Nie można nie zobaczyć również palmiarni, która była prezentem Jana Henryka XI dla żony Daisy. Podłoga w paciani została wykonana z zastygłej lawy z wulkanu Etna, obecnie znajduje się w niej 250 gatunków roślin, została zachowana w historycznej konstrukcji.

Leave a Reply

Your email address will not be published.