Zamek Książ – symbol starej Polski

Zamek Książ to jeden z największych zamków w Europie. To symbol starej Polski, jej zwycięstw i porażek. Nie ma królewskiego połysku i przepychu.

To klasyczny zamek o skomplikowanej historii i wielu tajemnicach. Polski zamek, zbudowany przez Ślązaków na miejscu starożytnego rzymskiego posterunku granicznego, odbudowany, a następnie splądrowany przez Czechów, patronował Prusom, został porzucony przez Niemców i żołnierzy radzieckich.

Położenie i historia zamku Książ

Zamek Książ znajduje się na skale i jest otoczony wąwozem. Poniżej płynie rzeka Pełcznica. Wokół – las bukowy i zarośla rododendronów. Jest to trzeci co do wielkości zamek w Polsce (po królewskim Wawelu i krzyżackim Malborku). Nazwa jest całkowicie prosta – „Książ” oznacza „księcia”. Niemiecka nazwa to Fürstenstein. Znaczenie jest takie samo). Zamek należał do królów polskich, węgierskich, czeskich i wielu mniejszych rangą właścicieli. Był własnością braci Schellendorf – znanych wychowawców na całym Śląsku lub, na przykład, rodziny von Chetrints, których synowie regularnie rabowali i zabijali okoliczną ludność. Co więcej, tak często popełniali okrucieństwa, że ​​król czeski był zmuszony wyposażyć całą armię przeciwko nim. Ich władanie zamkiem zakończyło się na początku XVI wieku. W 1509 r. Zamek kupił stary śląski klan Hochberg-Pszczyński. Książ pozostał ich główną rezydencją do 1941 r.

Jak dojechać do Zamku

Zamek Książ znajduje się 70 km od Wrocławia, na obrzeżach Wałbrzycha. Istnieją dwie opcje dojazdu środkami transportu publicznego. We Wrocławiu można wsiąść do pociągu elektrycznego i dojechać do miasta Świebodzice. Następnie 40 minut spacerem przez miasto i park do zamku. Drugą opcją jest pociąg do Wałbrzycha, naprzeciwko dworca kolejowego, wsiąść do autobusu nr 8, który zabierze Cię w około 20 minut bezpośrednio do bram zamku.

Leave a Reply

Your email address will not be published.